13.11.2017 50 LAT LESBO, ECLISSE ORAZ NESBO

Mogą wyglądać jak awangardowe, współczesne projekty, ale w rzeczywistości oprawy Lesbo, Eclisse i Nesso są dostępne od 50 lat. Teraz zmodernizowane klasyki Artemide zapewniają oświetlenie dopasowane do naszych czasów. Lesbo, Eclisse i Nesso ucieleśniają innowacyjne umiejętności ich projektantów, którzy bezpośrednio wpłynęli i ukształtowali pierwsze 10 lat Artemide. Przedefiniowali współczesny włoski design, ustalili standardy i przyczynili się do światowego sukcesu mediolańskiej firmy oświetleniowej Artemide.

Połączenie opalowego białego, ręcznie dmuchanego szkła Murano i polerowanej metalowej podstawy sprawia, że Lesbo, oprawa w kształcie grzybka, stała się ikoną designu. W 1967 roku Projekt Angelo Mangiarotti był wyrazem nowej relacji między ludźmi oraz przedmiotami i wpłynął na nowoczesny styl życia w całej Europie. Projektując tą lampę biurkową w stylu pop-art projektant wprowadził sztukę do codzienności.
Przemyślany projekt lampy biurkowej Eclisse autorstwa Vico Magistretti zdobył nagrodę Compasso d'Oro w roku jej powstania. To była pierwsza oprawa, którą można było ręcznie przyciemnić. Nic więc dziwnego, że dzięki potencjałowi Eclisse można ją znaleźć w wielu znanych kolekcjach, w tym w Metropolitan Museum of Art. Niezwykłe rozwiązanie zastosowane w Eclisse sprawiają, że do dziś jego konstrukcja pozostaje przełomowa.
Lampa biurkowa Nesso jest ambasadorem pop-artowych projektów i jest prezentowana na całym świecie na międzynarodowych wystawach sztuki. Nesso jest uosabieniem pionierskiego charakteru wzornictwa przemysłowego z lat 60. XX wieku. Organiczny design Giancarlo Mattioli i Gruppo Architetti Urbanisti Città Nuova został uznany za włoską gwiazdę wśród "plastikowych lamp" dzięki stosowanym materiałom. Żywica ABS zrewolucjonizowała sposób rozsyłu światła dzięki swojej sprężystości i wytrzymałości, a także odporności na temperaturę i warunki atmosferyczne.

Wróć
Zoom