24.08.2017 RE-EDYCJA OPRAWY: PAUSANIA

design: Ettore Sottsass

Więcej emocji
Projektant Ettore Sottsass wierzył że dobry design może wykorzystać mniej funkcjonalności i więcej piękna. Urodzony w 1919, podróżował do Indii i USA w latach 50. i 60. dziewiętnastego wieku i był podekscytowany promowaniem języka w Ameryce i kolorów w Indiach. Jego podróże dały mu przekonanie, że design powinien być nie tylko funkcjonalny, ale również zmysłowy i emocjonujący.
W związku z tym zawiązał „ Memphis Group” w 1980, przeciwstawiając się funkcjonalizmowi podyktowanemu przez wiek nowoczesności. Głównym założeniem grupy było projektować obiekty
z poczuciem piękna i zmysłowości, w celu rozwinięcia emocjonalnej więzi z produktami :
„Jeśli cokolwiek nas ocali, będzie to piękno” tłumaczył Ettore Sottsass.
Ernesto Gismondi, założyciel i dyrektor wykonawczy firmy oświetleniowej Artemide, rozpoczął produkcję na małą skalę projektów grupy, łącznie z Pausanią. Memphis stała się jedną z ważniejszych organizacji w historii, przedstawiając swoją własną estetykę designu światu.
Pausania zmieniła się w niezłą kolekcję vintage. Jest jedną z kolekcji która charakteryzuje postmodernistyczny design w latach 1980 i ucieleśnia wszystko co Scottsass doświadczył i chciał wstrząsnąć : zjednoczenie między pięknem i funkcjonalności w designie.
Pausania to oprawa biurkowa, która pochodzi z 1983 roku, jest obecnie rzadkim i cennym elementem kolekcjonerskim, urzekającym kombinacją odważnej, ponadczasowej formy i głębokiej zieleni.
W tej formie jest to jedna z najważniejszych opraw Artemide, dlatego długowieczna włoska firma odświeża światło w wersji LED.

Wróć
Zoom